Sponsorlu Bağlantılar

Hava Yastıkları

Hava yastıkları, çarpışma durumunda araçta bulunan kişilerin korunmasında otomobillerde güvenlik özelliğidir. ABD’de ilk kaydedilen patent 1951’de yapıldı.

Klima

Araç yolcuları için bir soğutma sistemine sahip ilk otomobil, 1940 model Packard’dı.

Marş Motoru

1910 yılında Vincent Bendix, elektrikli marş motorları için Bendix tahrik sistemini patentli bir şekilde geliştirdi.

Frenler

1901 yılında İngiliz mucit Frederick William Lanchester disk frenleri patentledi.

Araba Radyo

1929’da, Galvin Manufacturing Corporation’ın başkanı olan Amerikalı Paul Galvin, ilk otomobil radyosunu icat etti. İlk otomobil radyoları otomobil üreticilerinden temin edilemedi ve tüketiciler radyoları ayrı olarak satın almak zorunda kaldılar. Galvin, şirketin hareket ve radyo fikrini birleştiren yeni ürünleri için “Motorola” adını aldı.

Çarpışma Test Mankenleri

İlk çarpışma testi mankeni, Sierra Sam 1949’da yaratıldı. Kitle kullanımı için yaratılan otomobillerin yol güvenliğini test etmek için simüle edilmiş oto çöküntülerinde insanlar yerine çarpışma testi mankenleri kullanıldı.

Seyir Kontrolü

Üretken (ve kör) bir mucit olan Ralph Teetor, yoldaki bir araba için sabit bir hız ayarlamak için 1945’te seyir kontrolünü icat etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Diferansiyel

Diferansiyeller, farklı hızlarda dönmelerine izin verirken bir çift tekerleği sürmek için tasarlanmıştır. Bu buluş 1810’da araba direksiyonunu değiştirdi.

Tahrik Mili

1898 yılında, Louis Renault ilk tahrik mili icat etti. Bir şaft, tekerlekleri çalıştıran sürücü treninin diğer bileşenlerini bağlayan kuvvet ve dönüş iletimi için mekanik bir bileşendir.

Elektrikli Pencereler

Daimler 1948 yılında otomobillerde elektrikli camlar tanıttı.

Çamurluk

1901’de, Frederick Simms, dönemin demiryolu motoru tamponlarına benzer şekilde tasarlanan ilk otomobil çamurluk icat etti.

Yakıt Enjeksiyonu

Otomobiller için ilk elektronik yakıt enjeksiyon sistemi 1966 yılında İngiltere’de icat edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzin

Başlangıçta kerosenin bir yan ürünü olan benzinin, montaj hatlarını yuvarlamaya başlayan tüm yeni otomobiller için büyük bir yakıt olduğu keşfedildi. 20. yüzyılın başlarında, petrol şirketleri petrolden basit bir damıtma olarak benzin üretiyorlardı.

Isıtıcı

Kanadalı Thomas Ahearn, 1890’da ilk elektrikli otomobil ısıtıcıyı icat etti.

Ateşleme

Charles Kettering, ilk elektrikli marş motoru ateşleme sisteminin mucidi oldu.

İçten Yanmalı Motor

Bir içten yanmalı motor, bir silindir içindeki bir pistonu itmek için yakıtın patlayıcı yanmasını kullanan herhangi bir motordur. 1876’da, Nikolaus August Otto icat etti ve daha sonra “Otto döngüsü” olarak bilinen başarılı dört zamanlı bir motoru patentledi.

Araç Plakası

İlk plakalara plakalar adı verildi ve ilk olarak 1893’te Fransa’da polis tarafından verildi. 1901’de New York eyaleti, araba plakalarına yasa gereği ihtiyaç duyan ilk devlet oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Bujiler

Oliver Lodge, otomobilin motorundaki yakıtın patlayıcı yanmasını yakmak için elektrikli ateşleme ateşlemesini (Lodge Igniter) icat etti.

Susturucu

Fransız mucit Eugene Houdry 1950’de katalitik susturucuyu icat etti.

Kilometre sayacı

Bir kilometre sayacı, bir aracın yol aldığı mesafeyi kaydeder. En eski odometreler MÖ 15’de antik Roma’ya kadar uzanır. Ancak, kilometre ölçmek için kullanılan bir araba için modern gün kilometre sayacı 1854 yılında icat edildi.

Emniyet kemerleri

Otomobil emniyet kemerleri için ilk ABD patenti 10 Şubat 1885’te New York’tan Edward J. Claghorn’a verildi.

Süper kompresör

Ferdinand Porsche, 1923 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde ilk süper şarjlı Mercedes-Benz SS & SSK spor otomobillerini icat etti ve bu da yanma motoruna daha fazla güç kazandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Üçüncü Fren Işığı

1974’te psikolog John Voevodsky, arkadaki ön camların tabanına monte edilen bir ışık olan üçüncü fren lambasını icat etti. Sürücüler frenlerine bastığında, sürücülerin yavaşlaması için bir üçgen ışık ikaz eder.

Lastikler

Charles Goodyear, daha sonra ilk lastikler için kullanılan vulkanize lastiği icat etti.

Transmisyon

1832’de, W. H. James, ilkel üç hızlı iletimi icat etti. Panhard ve Levassor, 1895 Panhard’larında kurulu olan modern iletimin icadıyla kredilendiriliyor. 1908 yılında, Leonard Dyer otomobil nakli için en erken patentlerden birini aldı.

Dönüş Sinyalleri

Buick 1938’de ilk elektrik dönüş sinyallerini tanıttı.

Servo Direksiyon

Francis W. Davis hidrolik direksiyon icat etti. 1920’lerde Davis, Pierce Arrow Motor Araba Şirketi’nin kamyon bölümündeki baş mühendis oldu ve ilk önce ağır vasıtaların yönlendirilmesinin ne kadar zor olduğunu gördü. Servo direksiyonuna yol açan hidrolik direksiyon sistemini geliştirdi. Hidrolik direksiyon 1951 yılında piyasaya sunuldu.

Cam Silecekleri

Henry Ford’un A Modeli imalatından önce Mary Anderson, daha sonra 1903 Kasım’ında ön cam silecekleri olarak bilinen bir pencere temizleme cihazı için ilk patentini aldı.

Sponsorlu Bağlantılar