Sponsorlu Bağlantılar

Apse (Abse) Nedir?

Çeşitli yollar ile vücuda giren mikropların meydana getirdiği içi irin (cerehat) dolu iltihab ve şişliklere denir. Bu şişlik ve kızarıklıklar vücudun her yerinde deri altında ve derinin daha alt kısımlarında kendini gösterebilir.

Apse (Abse) Belirtisi

Deri altında veya daha derin kısımda meydana gelen şişlikler, şişlik olan kısımlarda ağrılar, ateş ve deri kenarlarında kızarıklık meydana gelir. Absenin bir kısmı deri altında oluşur, diğer kısmı da derinin
daha alt tabakalarında, dokuların içinde oluşur.

Abse iki kısıma ayrılır

  1. Şişlikler ağrılı ve ateşli ise buna sıcak abse adı verilir.
  2. Şişlikler ağrısız ve ateş yoksa buna soğuk abse adı verilir.

Apse (Abse) Bitkisel Tedavisi

Rahatsızlığın sebebini öğrenmek için uzman hekim ile irtibata geçilmelidir. Önemli bir hastalık veya alerji gibi durumlar haricinde aşağıdaki tarifler uygulanabilir. İstenmeyen yan etkilerde kullanımı durdurun ve en yakın doktora başvurun.

1. Tarif

2 adet kuru soğan ateş üzerinde tutulur
1 çay kaşığı ham sabun rendelenir
1 çay kaşığı zeytinyağı

Soğanın yanan kabukları alınıp pişen kısmı ezilip macun haline getirilir. Sabun ve zeytinyağı ile harmanlanır. Elde edilen karışım, abseli kısmı kaplayacak şekilde sarılır. 10 saat kadar bekletilir. Bu işlem abse temizlenene kadar devam edilir.

2. Tarif

Lahana yaprağı bütün olarak haşlanıp abseli kısma sarılır. 10 saatte bir işlem tekrarlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

3. Tarif

Kuru incirin içi açılıp abseli kısma sarılır. 8-10 saatte bir inciler değiştirilir.

4. Tarif

Lokum ezilir. Abseli kısma sarılır. İşlem 8-10 saatte bir tekrarlanır.

5. Tarif

50 gr balmumu
50 gr kara çam sakızı

Kaynayan suyun içindeki ikinci bir kapta malzemeler eritilir. Abse olan kısma sarılıp, iltihap bitene kadar işleme tekrar edilir.

6. Tarif

Altın otu,
Kırk kilit otu
Sinirli yaprak

Sponsorlu Bağlantılar

Malzemeler ayrı ayrı veya birlikte kaynatılır. Lapası yapılıp abseli kısma sarılır. 8-10 saatte bir iltihap boşalana kadar devam edilir.

NOT: Abseli kısım olgunlaşmadan iğne ile patlatmak veya sıkmak sakıncalıdır. Bunun yerine abse olgunlaşana kadar beklenir. Abse olgunlaşıp kızarık uç kısmı meydana çıkınca verdiğimiz tariflerin biri ile kendiliğinden boşalmasını sağlamak en doğru olan yoldur.

Sponsorlu Bağlantılar