Sponsorlu Bağlantılar

Thomas Edison tarihin en ünlü bilimsel testlerinden birinde (21 Ekim 1879), on üç buçuk saat boyunca yakılan, güvenli, uygun fiyatlı ve kolayca üretilebilen akkor ampulü icat etti.

Edison, ampulün tek mucidi olarak anılsa da, icadı modern sanayi ekonomisinde devrim yaratarak, yıllarca süren işbirliği ve diğer mühendislerin katkıları sonucu günümüzdeki ileri teknoloji ampullere dönüşmüştür.

1809 – İngiliz kimyacılarından Humphry Davy, ilk elektrik ışığını icat etti. Davy, bir bataryaya iki kablo bağladı ve tellerin diğer uçları arasına bir kömür şeridi yapıştırdı. Şarj edilen karbon, ilk kez Elektrik Ark Lambası olarak bilinen şeyi yaparak parladı.

1820 – Warren de la Rue, boşaltılan bir tüpte bir platin bobin sundu ve içinden bir elektrik akımı geçti. Lamba tasarımı işe yaradı, ancak değerli metal platinin maliyeti bunu geniş çaplı kullanım için imkansız bir icat haline getirdi.

1835 – James Bowman Lindsay prototip bir ampul kullanarak sabit bir elektrik aydınlatma sistemi gösterdi.

1850 – Edward Shepard, kömür filamanı kullanarak elektrikli akkor ark lambası icat etti. Joseph Wilson Swan aynı yıl karbonize kağıt filamentlerle çalışmaya başladı.

Sponsorlu Bağlantılar

1854 – Alman saat ustası Heinrich Göbel, ilk gerçek ampulü icat etti.

Bir cam ampulün içine yerleştirilmiş kömürleşmiş bir bambu filamenti kullandı.

1875 – Herman Sprengel, pratik bir elektrik ampulü geliştirmeyi mümkün kılan cıva vakum pompasını icat etti. De la Rue’nin keşfettiği gibi, ampulün içindeki bir boşluğu gazları ortadan kaldırarak, ışık içinde karartmaya ve filamanın daha uzun süre dayanmasına izin verir.

1875 – Henry Woodward ve Matthew Evans bir ampulü patentledi.

1878 – İngiliz fizikçi Sir Joseph Wilson Swan (1828-1914), pratik ve uzun ömürlü bir elektik ampul (13.5 saat) icat eden ilk kişiydi. Swan, pamuktan türetilen bir karbon fiber filamenti kullanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

1879 – Thomas Alva Edison, kırk saat boyunca yanan bir karbon filamanı icat etti. Edison, filamanını oksijensiz bir ampul içine yerleştirdi. (Edison mucitleri Henry Woodward ve Matthew Evans’dan satın aldığı 1875 patentine dayanan ampul için tasarımlarını geliştirdi.) 1880’de ampulleri 600 saat sürdü ve pazarlanabilir bir işletme haline gelebilecek kadar güvenilirdi.

1912 – Irving Langmuir, argon ve azot dolgulu bir ampul, sıkıca sarılmış bir filaman ve ampülün iç kısmında bir hidrojen kaplaması geliştirdi, bunların tümü de ampulün verimini ve dayanıklılığını geliştirdi.

Sponsorlu Bağlantılar