Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz sakanguru Türkiye’de hemen her bölgede yaşayan kertenkeleye benzer sürüngen bir canlıdır. Halk arasında Türk keleri ve Süleymancık olarak da bilinir. Ortalama boyları 9-10 cm kadardır. Sırt renkleri kahverengi karın bölgeleri açık gri renktedir. İki ön ayak iki arka ayağı bulunmaktadır ve parmaklarının dip kısımları dar uç kısımları daha geniş yapıdadır.

Akşam saatlerinde evlere girerek sivrisinek ve böcekleri yiyerek beslenirler. Her ne kadar görüntü itibariyle korkutucu, zehirli yada zararlı olarak görülse de oldukça zararsız bir hayvandır ve insanları ısırdıkları görülmemiştir. Özellikle insanlar tarafından zararlı olduğu düşünülerek öldürülmektedir oysa evlerde bulunan böcekleri temizleyerek insanlara faydalı olmaktadırlar. Bu yüzden bu hayvanı iyi tanıyarak zarar vermekten ve soylarını tehlikeye atmaktan kaçınılmalıdır.

Türkiye’de hemen her bölgede yaşarlar. Sahil kesimleri, Güneydoğu ve Anadolu’da her bölgede yaşarlar. Taş altı, kaya yarıkları, evlerde ve duvar aralarında yaşarlar. Yılda bir kaç kez 2 yumurta yaparlar ve yavrular 3 ay sonra yumurtadan çıkarlar. Akdeniz sakanguru yumurtalarını yine yaşadığı bölgeler olan duvar yarıkları, kaya oyuklarına bırakırlar. Yavrular 6 ay içerisinde yetiştin bir Akdeniz sakanguru haline gelir.

Sponsorlu Bağlantılar