Sponsorlu Bağlantılar

Aidiyet bir yere, bir kişiye, bir kuruma yada bir topluluğa ait olma hissiyatına verilen isimdir. Aidiyet duygusu aileye karşı, iş arkadaşlarına karşı, bir gruba veya cemiyete karşı oluşabilir. Özellikle çocuklarda son zamanlarda ailelerine karşı oluşmayan aidiyet duygusunun dışarıya karşı oluşması büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda öncelikle çocuklarda aidiyet duygusunun öneminden bahsedeceğiz.

Aidiyet bazı sorumlulukları da beraberinde getiren bir durumdur. Ait olduğunuz kişi veya gruba ayak uydurmak, yeri geldiğinde sizden istenileni yapmak, boyun eğmek gibi durumlar söz konusu olabilir. Peki bir çocuk için ait olması gereken en önemli yer neresidir? Tabi ki ailesi ve evi cevabı doğru cevaptır. Özellikle küçük yaşlarda başlayan aidiyet duygusu çocuklara kazandırılmalıdır ve çocuk her zaman önceliğin ailesi olduğunu bilmeli ve hissetmelidir. Büyüyen çocuk farklı kişilerle tanışmakta, farklı ortamlara girmekte ve başka insanlara aidiyet duygusu beslemektedir. Bu durum aile ilk sırada olduğu sürece sorun teşkil etmez ancak bir çocuğun aidiyet duygusu bir başka kişi yada kişiler için ilk sıradaysa o zaman sorun oluşabilir.

Aidiyet sevilmek, sevmek, ilgi görmek, saygı görmek, güvenmek, duygusal bir bağ kurmak demektir. Bu duyguların hepsini eğer anne babadan doyasıya alırsa bir çocuk doğru bir aidiyet duygusuna sahip olur ve dışarıdaki tehlikeli dünyaya karşı daha sağlam durabilir.

Sponsorlu Bağlantılar