Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde birçok zehirli sürüngen türü yaşamaktadır. Özellik olarak bölgeden bölgeye farklılık gösteren bu canlıların, beslenme şekilleri ve görünüşleri birbirlerinden farklıdır. Görünüşlerine göre analizleri yapılabilen yılanların hangi sürüngen familyasından olduğu ve ne kadar zararlı olduğunu tespit etmek hiçte zor değil. Bunlardan birisi de son derece zehirli olarak bilinen, Engerekgiller familyasından gelen Ağrı Engereği‘dir.

Ağrı Engereği (Vipera Raddei) Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Engereği’nin en önemli özelliği son derece zehirli olmasıdır. Yaşadığı bölgedeki insanlar bunun farkında olduğundan bu canlıya temkinli yaklaşmaktadır. Yetişkin bir Ağrı Engereği 70-100 cm boya ulaşabilir. Bu yılanın sırt bölgesinde, başından kuyruk kısmına kadar uzanan küp veya yuvarlak şekilde, kahverengi benekler bulunur. Bu şekillerin yanı sıra Engereğin baş kısmında siyah benekler bulunur. Bu benekler yılanın şakaklarından sırtına doğru uzanır. Ayrıca sırtının yan bölgesinden kuyruğuna kadar uzanan küçük ve siyah benek bulunur. Karın bölgesinde ise sarımsı, ortasında ufak siyah noktalar bulunan beneklerden bulunur. Bu benekler kuyruk kısmına kadar devam eder.

Ağrı Engereği Nasıl Beslenir?

Ekolojik sistem için son derece önemli yere sahip olan bu Ağrı Engereği, ufak canlılar ve sürüngenler ile beslenir. Kendinden küçük yılanlar, fareler, kuşlar, kertenkele ve kurbağalar bu canlının besin zincirini oluşturmaktadır. Normal şartlarda yavaş olan Ağrı Engereği avlanma esnasında son derece hızlı hareket etmektedir. Bölgesi tehdit edilmediği müddetçe insanlara saldırmaz. Ayrıca sadece geceleri avlanır.

Ağrı Engereği Nerede Yaşar?

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan, Hakkari, Van, Iğdır, Ağrı, Muş ve Kars çevresinde yüksek tepe ve dağlarda yaşarlar. Soğuk iklime dayanıklı olan Ağrı Engereği kayalık bölgelerde, ormanlık olmayan ve bitkinin yetişmediği alanlarda bulunurlar. Minimum 800 m ile maksimum 2900 m yüksekliğe sahip dağlık alan ve oyuklarda yaşayan bu sürüngen gündüzleri dinlenirken geceleri avlanır.

Sponsorlu Bağlantılar