Sponsorlu Bağlantılar

Agora kelime anlamıyla “alan” demektir. Fobi ise “korku” demektir. Agorafobi sözlük anlamı olarak alan korkusu anlamına gelir ve psikolojik bir hastalıktır.  Agorafobi hastaları belli başlı bazı mekanlara ve ortamlara girmekten yada gitmekten korkarlar. Başlarına kötü bir şey geleceği ve yardım alamayacaklarını düşündükleri yerlere gitmekten korkarlar. Özellikle sinema, tiyatro, AVM, tünel, uçak, otobüs, vapur, asansör, vb. gibi yerlerin tehlikeli olduğunu düşünürler. Ağır agorafobi hastaları evden dışarı çıkamazlar. Dışarıda onları büyük tehlikelerin, kötü insanların beklediğini düşünürler. Agorafobi ile birlikte bazı kişilerde panik bozuklukta seyreder, bazılarında ise temizlik hastalığı görülür. Temizlik hastalığından dolayı dışarı çıkmak istemezler herkesin ve her şeyin mikroplu olduğunu düşünürler.

 

Agorafobi belirtileri şunlardır; kalp çarpıntısı, baş dönmesi, nefes nefese kalma, terleme, ölecekmiş hissi, korku ve endişe gibi belirtileri olur.

Agorafobi tedavisi ise ilaçla ve psikolojik tedavi olmak üzere iki çeşittir. İlaçla tedavide antidepresan ilaçlar kullanılır ve çoğunlukla tedavide olumlu sonuç alınır. Psikolojik tedavinin ise bir kaç yöntemi vardır ve kişi eğer bu korkuyu yenmeye istekli ise genellikle agorafobinin üstesinden gelebilir.

 

Simetri Hastalığı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın..

 

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar