Sponsorlu Bağlantılar

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan  kağıt nasıl bir ağaçtan kağıda dönüşüyor? Gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Kağıtlar üzerine bir takım bilgileri aktardığımız, üzerlerine resimler çizdiğimiz ve daha bir çok buna benzer faliyletler uyguladığımız araçlardır. Ağaç ise; meyve verebilen nefes almamızı kolaylaştıran hayati önem taşıyan canlılardır. Kağıt ile ağaç ne kadar birbirine zıt gözüksede aslında gözüktüğü gibi değildir çünkü kağıt ağaçtan meydana gelir.

Aşamaları

Ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir ve üzerindeki kabukları soyulur. Kabukları soyulmuş bu kütükler suların içine konularak içlerindeki lifleri yumuşatılır bir hamur haline gelir. Hamurun üzerine hem rengini beyazlatmak hemde bir arada durması için ligin adı verilen bir kimyasal madde dökülür. Bu işlemlerden sonra ise kağıdı düz bir şekile getirmek ve pürüzsüzleştirmek için güdülür. Eğer farklı bi renk sahibi olması isteniyorsa çeşitli kimyasallar dökülür. Hamur iyice suyunu çekip kurutmak için sıcak silindirlerle ezilerek ince bir yapı şekline gelir. Bu maddeden sonra ise kağıtlar istenildiği boyutta kesilerek şu an kullandığımız kağıt haline gelir.

 

Sponsorlu Bağlantılar