Sponsorlu Bağlantılar

Destek ve hareket sistemi insan vücudunu ayakta tutan sistemdir. İskelet ve kaslardan oluşan destek ve hareket sistemi günlük yaşamdaki tüm hareketleri kontrol eden sistemdir. Yürüme, konuşma, yazı yazma, bisiklet sürme, yemek yeme gibi en basit hayati faaliyetler bile destek ve hareket sistemi sayesinde yapılır.

Destek ve hareket sistemi kas ve iskelet olarak ikiye ayrılır. İskelet sistemi ise kendi içerisinde kemik, kıkırdak ve eklem olarak üçe ayrılır.

Kemik Doku

  • Kemikler iskeletimizi oluştururlar ve kemikler 3 çeşide ayrılır; Uzun kemik, yassı kemik ve kısa kemik.
  • Uzun kemikler vücudumuzda uzunluğu kalınlığına göre daha büyük olan kemiklerdir; kol ve bacak kemikleri uzun kemiklerdir.
  • Yassı kemikler uzunluğu ve genişliği kalınlığından fazla olan kemiklerdir, yassı şeklinde olan bu kemikler göğüs, kaburga, leğen ve kafatasında bulunur.
  • Kısa kemikler ise kalınlığı uzunluğundan fazla olan kemiklerdir. El ve ayak parmaklarındaki kemikler kısa kemiklere örnektir.

Kıkırdak Doku

  • Hareket esnasında kemiklerin aşınmasını önleyen yapılardır. Esneklik sağlayarak iskelet sisteminin kırılmasını önler. Kulak kepçesi, burun, uzun kemiklerin birleşim noktalarında ve kaburga uçlarında bulunur.

Eklem Doku

  • Kemiklerin birbirine bağlandığı noktalara eklem denir.
  • Hareket şekillerine göre eklemler 3 gruba ayrılır; oynar eklem, oynamaz eklem ve yarı oynar eklem.

Kas ve Kas Çeşitleri

Kaslar vücudumuzda iskeletin hareket etmesini sağlayan yapılardır. Kaslar vücuda destek sağlar ve şekil verirler. Kaslar çalışma prensiplerine göre çizgili kas, düz kas ve kalp kası olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Çizgili Kas; Çizgili kas istemli çalışan kaslardır, el-kol hareketleri, bacak hareketleri gibi kişinin kontrol edebildiği kaslardır.

Düz kas; Düz kaslar ise istemsiz çalışan kaslardır, vücudun kendi içerisinde sürekli çalışan ve kişinin kontrol edemediği kaslardır. Bunlar; iç organlarında bulunan kaslardır.

Kalp Kası; Kalbin yapısında bulunan kastır ve düz kas gibi istemsiz çalışır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sponsorlu Bağlantılar